Schedules & Start Times

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 2 all-day
8:20am: Kansas City Art Institute (Kansas City, MO) – Maret Cissner 8:20am: Bradley University (Peoria, IL) – Spencer Keck 1:25pm: U.S. Navy, Petty Officer Matthew Theis Students – sign up for all college visits using[...]
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Away) 4:00 pm
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Football: 9B Game vs Prior Lake (Home) 4:30 pm
Football: 9B Game vs Prior Lake (Home)
Oct 2 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Away) 5:00 pm
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie H.S.
Oct 2 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Football: JV Game vs Hopkins (Cancelled) 7:00 pm
Football: JV Game vs Hopkins (Cancelled) @ Hopkins H.S.
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hopkins Comments:
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
3
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled)
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Oct 3 all-day
8:20am: UW-LaCrosse – Kaylie Connaughty 9:15am: Creighton University (Omaha, NE) – Kelly Woodward Miller 10:10am: Ripon College (Ripon, WI) – John Ingemann 10:10am: University of MN Rochester – Rachel Nguyen Lunches 10:30am-1:02pm: Jobs @ Cafe[...]
Conferences 8:00 am
Conferences
Oct 3 @ 8:00 am – 10:00 am
 
Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee Comments: team sections
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) @ Minneapolis Roosevelt HS
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Roosevelt
Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) 5:00 pm
Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Lake Ann Park
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments: Game played at Lake Ann
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home)
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home)
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian
4
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 4 all-day
8:55am: University of Vermont (Burlington, VT) – Eliza Etter 10:40am: University of MN Twin Cities – Sam Franco 2:20pm: St. Mary’s University MN (Winona, MN) – Tim Gleason Students – sign up for all college[...]
Soccer: Girls 9A Game vs Eagan (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls 9A Game vs Eagan (Away) @ Eagan High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Eagan
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs South Suburban (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs South Suburban (Home) @ Chanhassen High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: South Suburban
Volleyball: 9A Game vs Woodbury (Cancelled) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: 9B Game vs Woodbury (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: B Game vs Woodbury (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: JV Game vs Woodbury (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: Varsity Game vs Woodbury (Cancelled) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
5
2 Hour Late Start
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 5 all-day
10:40am: Northern Arizona University (Flagstaff, AZ) – Kelsi Grubisich 10:40am: University of Denver (Denver, CO) – Jenn Gross Lunches 11:09am-1:14pm: Jobs @ Target (table during all lunches) Students – sign up for all college visits[...]
Two Hour Late Start for Students 10:00 am
Two Hour Late Start for Students
Oct 5 @ 10:00 am – 11:00 am
Two Hour Late Start for Professional Development for Teachers.
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 5 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: team sections
Football: 9A Game vs Coon Rapids (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Coon Rapids (Home)
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
Football: B Game vs St. Thomas Academy (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs St. Thomas Academy (Away) @ St. Thomas Academy
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: St. Thomas Academy
Soccer: Boys JV Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Girls JV Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Richfield (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Richfield (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Boys Varsity Match vs Richfield (Away) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
6
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 6 all-day
10:10am: MSU Moorhead (Moorhead, MN) – Sylvette Lopez-Ruth Lunches: Jobs @ Fourteen Foods/DQ (10:39am-1:02pm) – no sign up required, just stop at table 2:20pm: Washington University (St. Louis, MO) – Loren Wright Students – sign[...]
Picture Retakes 8:00 am
Picture Retakes
Oct 6 @ 8:00 am
 
Soccer: Boys 9A Game vs Richfield (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Richfield (Home) @ Bandimere Park
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Boys B Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Girls 9A Game vs Richfield (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Girls 9A Game vs Richfield (Cancelled) @ Chaska High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield Comments:
Soccer: Girls B Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: Varsity Tournament vs Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson, Andover, Chanhassen, Wadena-Deer Creek., Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Hastings (Away) 5:00 pm
Volleyball: Varsity Tournament vs Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson, Andover, Chanhassen, Wadena-Deer Creek., Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Hastings (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Oct 6 @ 5:00 pm – 10:00 pm
Type: nonconference Opponent: Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson,[...]
Football: Varsity Game vs Coon Rapids (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Coon Rapids (Away) @ Coon Rapids HS
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
7
Volleyball: JV Tournament vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation (Away)
Volleyball: JV Tournament vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 7 all-day
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation
Volleyball: B Tournament vs Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace (Away) 8:00 am
Volleyball: B Tournament vs Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 7 @ 8:00 am – 8:00 am
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace
Football: JV Game vs Coon Rapids (Home) 9:30 am
Football: JV Game vs Coon Rapids (Home)
Oct 7 @ 9:30 am – 9:30 am
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael Albertville (Away) 9:30 am
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael Albertville (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Oct 7 @ 9:30 am – 9:30 am
Type: nonconference Opponent: St. Michael Albertville
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Soccer: Boys Varsity Game vs St. Cloud Cathedral (Home) 1:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs St. Cloud Cathedral (Home)
Oct 7 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: St. Cloud Cathedral
8
9
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 9 all-day
1:25pm: University of Montana (Missoula, MT) – Shawn Stanley Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 9 – Oct 14 all-day
 
Football: 9B Game vs Mound Westonka (Away) 4:15 pm
Football: 9B Game vs Mound Westonka (Away) @ Mound Westonka High School
Oct 9 @ 4:15 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson HS
Oct 9 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: St. Paul Johnson
10
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 10 all-day
1:25pm: Moore College of Art & Design (Philadelphia, PA) – Theresa Ramirez 1:25pm: University of Iowa (Iowa City, IA) – Sabrina Tapps 2:20pm: Grand Canyon University (Phoenix, AZ) – Bailey Colbert 6:30pm: Local Information Session,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus College
Oct 10 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: team section final
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
11
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 11 all-day
8:55am: Mount Holyoke College (South Hadley, MA) – Alicia Lewkowicz 10:40am: Butler University (Indianapolis, IN) – Andy White 10:40am: Southeastern University (Lakeland, FL) – Stephanie Sisk Lunches: Job @ Hy-Vee Grocery Store, Shakopee 2:20pm: Loyola[...]
Powder puff game
Powder puff game
Oct 11 all-day
 
PSAT 8:00 am
PSAT @ Chanhassen High School Gym 2
Oct 11 @ 8:00 am – 12:00 pm
PSAT testing will start promptly at 8:00am in Gym 2.  Please arrive no later than 7:45am for sign in, etc.  Bring #2 pencils (not mechanical) and a calculator.  For more information on the PSAT and[...]
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) @ Chanhassen High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Edison
12
Football: 9A Game vs Bloomington Kennedy (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy
Football: B Game vs Bloomington Kennedy (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Kennedy (Home)
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: 9A Match vs Richfield (Away) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: B Match vs Richfield (Away) 4:30 pm
Volleyball: B Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: 9B Match vs Richfield (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: JV Match vs Richfield (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 @ Chaska Middle School East
Oct 12 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 @ Chaska Middle School East
Oct 12 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Volleyball: Varsity Match vs Richfield (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
13
Football: Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Home)
Oct 13 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy Comments: Homecoming
Homecoming Football game 7:00 pm
Homecoming Football game
Oct 13 @ 7:00 pm – 9:30 pm
 
14
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus College
Oct 14 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Indiv sections
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs Eden Prairie (Away) 1:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 14 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie Comments: True Team Sections
Homecoming Dance 9:00 pm
Homecoming Dance
Oct 14 @ 9:00 pm – 11:00 pm
 
15
16
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 16 all-day
2:20pm: College of St. Scholastica (Duluth, MN) – Kaitlyn Jerrick Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Football: 9B Game vs Rosemount (Away) 4:00 pm
Football: 9B Game vs Rosemount (Away) @ Rosemount High School
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Rosemount
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Dakota United (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Dakota United (Home) @ Chanhassen High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Dakota United
Choir Concert 7:00 pm
Choir Concert
Oct 16 @ 7:00 pm – 9:00 pm
 
17
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Oct 17 all-day
10:10am: University of MN Duluth – Colin Peters 10:10am: Northland College (Ashland, WI) – Jeron Schmidt 10:39am-1:02pm during all Lunches in the Commons: Military Service Fair.  Meet with representatives from many military options (enlisted, ROTC,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus College
Oct 17 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Indiv section finals
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Fall Conferences and Financial Aid Presentation. See details below. 3:45 pm
Fall Conferences and Financial Aid Presentation. See details below.
Oct 17 @ 3:45 pm – 8:00 pm
Parent teacher conferences are Tuesday October 17th from 3:45-8:00. We will also have a financial aid presentation in the theater from 6:30-7:30pm.
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Volleyball: 9A Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: 9B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Home)
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: B Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: JV Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ St. Louis Park Junior High School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ St. Louis Park Junior High School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Financial Aid Night 6:30 pm
Financial Aid Night @ Chanhassen High School Theater
Oct 17 @ 6:30 pm – 7:30 pm
6:30-7:30pm in the Chanhassen High School Theater: District Financial Aid Night for Chanhassen and Chaska High School; target group is seniors and parents preparing to submit FAFSA, but all grades are welcome to attend.  The[...]
Volleyball: Varsity Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
18
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) @ Waconia-Bayview Elementary School
Oct 18 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
20
21
22
23
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 23 all-day
9:15am: Normandale Community College (Bloomington, MN) – Javier Salinas Vega 9:15am: North Dakota State University (NDSU, Fargo, ND) – Matt Henry 10:10am: College of St. Benedict/St. John’s University (St. Joseph/Collegeville, MN) – Tony Amelse 1:25pm:[...]
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest,[...]
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St.[...]
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Lakeville South (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Lakeville South (Away) @ Lakeville South High School
Oct 23 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
24
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 24 all-day
9:15am: Winona State University (Winona, MN) – Justin Huegel 10:10am: Concordia College (Moorhead, MN) – Brandon Wente 2:20pm: University of Northwestern St. Paul – Jackie Sommers Students – sign up for all college visits using[...]
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) (Rescheduled from 08-31-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) (Rescheduled from 08-31-17) @ Oak Grove Middle School
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) (Rescheduled from 08-31-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) (Rescheduled from 08-31-17) @ Oak Grove Middle School
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
25
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Home) @ Chanhassen High School
Oct 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Roosevelt
26
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 26 all-day
10:40am: Illinois Institute of Technology (Chicago, IL) – Callie Brown Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Cross Country: Boys Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) 3:30 pm
Cross Country: Boys Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) @ Gale Wood Farms
Oct 26 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
Cross Country: Girls Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) @ Gale Wood Farms
Oct 26 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
27
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 27 all-day
9:15am: Pacific Lutheran University (Tacoma, WA) – Hannah Middlebrook 10:10am: Concordia University (St. Paul, MN) – Kelly Macik Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of[...]
Halloween Dance 7:30 pm
Halloween Dance @ Chanhassen High School
Oct 27 @ 7:30 pm – 9:30 pm
Wear a costume. Dance is ending early at 9:30pm because there is an ACT test Saturday morning. Students from both Chan and Chaska are invited to attend.
28
ACT Test 7:45 am
ACT Test @ Chaska High School
Oct 28 @ 7:45 am – 12:30 pm
Chaska High School is a test site for the Saturday, October 28 ACT (registration closed for this test on Oct. 6).  Register at www.actstudent.org, and if this is your first registration, allow about 45 minutes[...]
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Olson Middle School
Oct 28 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: 10 am – Diving at Oak Grove Middle School1 pm – Swimming at Olson Middle[...]
29
30
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 30 all-day
10:10am: Hamline University (St. Paul, MN) – Sofia White Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 30 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Academic Lettering Ceremony 7:30 pm
Academic Lettering Ceremony
Oct 30 @ 7:30 pm – 8:15 pm
 
31
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 31 all-day
9:15am: Bemidji State University (Bemidji, MN) – Kim Fisher 1:25pm: Upper Iowa University (Fayette, IA) – Melissa Hohler Students – sign up for all college visits using the Flex Scheduler For an alphabetical list of[...]