Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Volleyball: B Tournament vs Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson (Away) 9:00 am
Volleyball: B Tournament vs Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson (Away) @ Eden Prairie High School
Sep 1 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Tournament vs Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson (Away) 9:00 am
Volleyball: JV Tournament vs Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson (Away) @ Eden Prairie High School
Sep 1 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Tournament vs Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson (Away) 9:00 am
Volleyball: Varsity Tournament vs Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson (Away) @ Eden Prairie High School
Sep 1 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie, Edina, Alexandria Area, Cambridge-Isanti, Mankato East, Holy Family Catholic, Minnetonka, Chanhassen, Bloomington Jefferson
2
5
6
School Opens: K-1
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chanhassen High School
Sep 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chanhassen High School
Sep 6 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chanhassen High School
Sep 6 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chanhassen High School
Sep 6 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Location Changed) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Location Changed) @ Pioneer Ridge Middle School
Sep 6 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Location Changed) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Location Changed) @ Pioneer Ridge Middle School
Sep 6 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chanhassen High School
Sep 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
7
8
Volleyball: 9B Tournament vs Lakeville South, Farmington, Blaine, New Ulm, Minneapolis South, Visitation, White Bear Lake Area, St. Michael-Albertville, Eden Prairie, Austin, Minnehaha Academy, Cretin-Derham Hall, Holy Family Catholic, Orono, Southwest Christian, Lakeville North, New Prague, Burnsville, Wayzata, Minnetonka, Chanhassen, St. Louis Park, Minneapolis Southwest, Martin Luther-GHEC (Coop Team), Bloomington Jefferson, Rosemount (Away) 8:00 am
Volleyball: 9B Tournament vs Lakeville South, Farmington, Blaine, New Ulm, Minneapolis South, Visitation, White Bear Lake Area, St. Michael-Albertville, Eden Prairie, Austin, Minnehaha Academy, Cretin-Derham Hall, Holy Family Catholic, Orono, Southwest Christian, Lakeville North, New Prague, Burnsville, Wayzata, Minnetonka, Chanhassen, St. Louis Park, Minneapolis Southwest, Martin Luther-GHEC (Coop Team), Bloomington Jefferson, Rosemount (Away) @ Lakeville South High School
Sep 8 @ 8:00 am – 8:00 am
Type: nonconference Opponent: Lakeville South, Farmington, Blaine, New Ulm, Minneapolis South, Visitation, White Bear Lake Area, St. Michael-Albertville, Eden Prairie, Austin, Minnehaha Academy, Cretin-Derham Hall, Holy Family Catholic, Orono, Southwest Christian, Lakeville North, New Prague,[...]
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs Minnetonka, Breck, Hopkins, Bloomington Kennedy, Osseo, Eden Prairie, Blake, Wayzata, Chanhassen, Minneapolis Washburn, Maple Grove (Away) 9:00 am
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs Minnetonka, Breck, Hopkins, Bloomington Kennedy, Osseo, Eden Prairie, Blake, Wayzata, Chanhassen, Minneapolis Washburn, Maple Grove (Away) @ Minnetonka East MS
Sep 8 @ 9:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Minnetonka, Breck, Hopkins, Bloomington Kennedy, Osseo, Eden Prairie, Blake, Wayzata, Chanhassen, Minneapolis Washburn, Maple Grove Comments: Diving @ 9am. Swimming @ 1pm.
9
10
11
Volleyball: 9A Game vs Osseo (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Game vs Osseo (Away) @ Osseo Senior High School
Sep 11 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Osseo
Volleyball: 9B Game vs Osseo (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9B Game vs Osseo (Away) @ Osseo Senior High School
Sep 11 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Osseo
Volleyball: B Game vs Osseo (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Osseo (Away) @ Osseo Senior High School
Sep 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Osseo
Volleyball: JV Game vs Osseo (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Osseo (Away) @ Osseo Senior High School
Sep 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Osseo
Volleyball: Varsity Game vs Osseo (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Osseo (Away) @ Osseo Senior High School
Sep 11 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Osseo
12
13
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 13 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 13 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 13 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Sep 13 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Sep 13 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 13 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
14
15
16
17
18
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Home)
Sep 18 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Home)
Sep 18 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Home) @ Chanhassen High School
Sep 18 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Home) @ Chanhassen High School
Sep 18 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Home) @ Chanhassen High School
Sep 18 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
19
20
Volleyball: 9B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) 4:15 pm
Volleyball: 9B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) @ Chanhassen High School
Sep 20 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: 9A Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) @ Chanhassen High School
Sep 20 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) @ Chanhassen High School
Sep 20 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: JV Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) @ Chanhassen High School
Sep 20 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Location Changed) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Location Changed) @ Pioneer Ridge Middle School
Sep 20 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Location Changed) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Location Changed) @ Pioneer Ridge Middle School
Sep 20 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: Varsity Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Benilde – St. Margaret`s (Home) @ Chanhassen High School
Sep 20 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
21
23
24
25
Volleyball: 9A Match vs Waconia (Away) 4:00 pm
Volleyball: 9A Match vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Sep 25 @ 4:00 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia Comments: 9A followed by 9B
Volleyball: B Match vs Waconia (Away) 4:00 pm
Volleyball: B Match vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Sep 25 @ 4:00 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: JV Match vs Waconia (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Sep 25 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Communication and Conflict Resolution #Stigma180 6:30 pm
Communication and Conflict Resolution #Stigma180 @ Chanhassen High School
Sep 25 @ 6:30 pm – 8:00 pm
In this workshop, you will learn effective communication strategies for families or individuals when faced with conflict. Professionals from Family Recovery Resource Experts (FRrē) will cover an effective communication tool (conjoint communication), share strategies for[...]
Volleyball: Varsity Match vs Waconia (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Sep 25 @ 7:00 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
26
27
Volleyball: 9A Match vs Chaska (Away) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Chaska (Away) @ Chaska High School
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chaska
Volleyball: 9B Match vs Chaska (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Chaska (Away) @ Chaska High School
Sep 27 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Chaska
Volleyball: B Match vs Chaska (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Chaska (Away) @ Chaska High School
Sep 27 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Chaska
Volleyball: JV Match vs Chaska (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Chaska (Away) @ Chaska High School
Sep 27 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Chaska
Volleyball: Varsity Match vs Chaska (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Chaska (Away) @ Chaska High School
Sep 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Chaska
29
Volleyball: 9A Invitational vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Minneapolis South, Monticello, Northfield, Park, Robbinsdale Cooper, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace, Visitation (Away) 8:00 am
Volleyball: 9A Invitational vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Minneapolis South, Monticello, Northfield, Park, Robbinsdale Cooper, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace, Visitation (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 29 @ 8:00 am – 8:00 am
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Minneapolis South, Monticello, Northfield, Park, Robbinsdale Cooper, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace, Visitation
Volleyball: 9B Invitational vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Eastview, Lakeville South, Monticello, New Life Academy of Woodbury, North, Park, Robbinsdale Cooper, Rosemount, Saint Agnes, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace, Visitation (Away) 8:00 am
Volleyball: 9B Invitational vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Eastview, Lakeville South, Monticello, New Life Academy of Woodbury, North, Park, Robbinsdale Cooper, Rosemount, Saint Agnes, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace, Visitation (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 29 @ 8:00 am – 8:00 am
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Eastview, Lakeville South, Monticello, New Life Academy of Woodbury, North, Park, Robbinsdale Cooper, Rosemount, Saint Agnes, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace, Visitation
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael-Albertville, Elk River, Hopkins, Rockford Area, Maple Grove Sr., St. Paul Academy and Summit, Howard Lake-Waverly-Winsted, Buffalo, Robbinsdale Armstrong, Rochester John Marshall, Cambridge-Isanti, Osseo, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Willmar, Wayzata, Hutchinson, , Chanhassen, Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Grand Rapids (Away) 9:30 am
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael-Albertville, Elk River, Hopkins, Rockford Area, Maple Grove Sr., St. Paul Academy and Summit, Howard Lake-Waverly-Winsted, Buffalo, Robbinsdale Armstrong, Rochester John Marshall, Cambridge-Isanti, Osseo, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Willmar, Wayzata, Hutchinson, , Chanhassen, Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Grand Rapids (Away) @ Saint Michael-Albertville High School
Sep 29 @ 9:30 am – 6:00 pm
Type: nonconference Opponent: St. Michael-Albertville, Elk River, Hopkins, Rockford Area, Maple Grove Sr., St. Paul Academy and Summit, Howard Lake-Waverly-Winsted, Buffalo, Robbinsdale Armstrong, Rochester John Marshall, Cambridge-Isanti, Osseo, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono,[...]
30